Matti pitää hommat jiirissä – miten Gradon portaat syntyvät
Elina | 15.1.2026
Valmiina Gradon portaat näyttävät tyylikkään minimalistisilta. Niiden eteen tehdäänkin paljon työtä joka päivä. Gradolla tehtaan arkea johtaa tuotantojohtajamme Matti. Hän varmistaa, että oikeat ihmiset tekevät oikeita hommia oikeaan aikaan – turvallisesti ja ammattitaidolla.
Matti on ollut Gradolla mukana lähes alusta asti. Hän on nähnyt, miten pienestä pajasta on kasvanut tämän päivän Grado, ja miten portaiden tekeminen on vuosien varrella hioutunut yhä paremmaksi.
”Alkuajoista on jäänyt mieleen erityisesti se, että porukalla tehtiin paljon käsin ja opeteltiin yhdessä, mikä toimii ja mikä ei.”

Matille on tärkeää, että sama tekemisen henki on säilynyt: autetaan kaveria, kokeillaan uutta ja pidetään huolta siitä, että lopputulos kestää aikaa.
Mieleen on jäänyt myös monta yksittäistä porrasprojektia. Joku kohde on ollut tavallista vaativampi – esimerkiksi ahdas tila, haastava rakenne tai tosi tiukka aikataulu. Niistä on selvitty rauhallisella otteella: pilkottu työ pienempiin osiin, mietitty ratkaisu yhdessä suunnittelijoiden ja asentajien kanssa ja tehty homma loppuun asti hyvin.

Matin työpäivä rakentuu työnjohdosta ja ihmisten kanssa toimimisesta. Aamu alkaa asentajien kanssa kuulumisten vaihdolla ja päivän läpikäynnillä: katsotaan, että kaikki tavarat ja tarvikkeet ovat mukana päivän asennuksille ja että päivä lähtee sujuvasti käyntiin.
Matti vastaa myös verstaan työnjohdosta ja aikatauluista. Päivän aikana mietitään ja säädetään, mitä tehdään seuraavien päivien ja viikkojen aikana ja missä järjestyksessä. Suunnitelmat elävät, ja Matin tehtävä on pitää kokonaisuus hallinnassa.
“Ikinä ei aamulla harmita lähteä töihin. Jokainen päivä on erilainen.”

Matti on ollut Gradolla mukana käytännössä alusta asti, toisena yrittäjänä. Vuosien varrella on menty paljon eteenpäin: opittu uutta, kehitetty tekemistä ja kasvatettu porukkaa. Silti työn ydin on pysynyt samana.
“Meillä on Gradolla todella ammattitaitoinen ja mukava porukka. Sitä on helppo ja mukava johtaa.”
Työ ei ole koskaan täysin samanlaista päivästä toiseen. Se tekee arjesta mielekästä ja pitää mielen virkeänä. Parasta on se, että saa olla mukana tekemässä laadukkaita portaita asiakkaille – sellaisia, joista voi olla aidosti ylpeä.
